DSM-5/РДУГ
DSM, вперше опублікована в 1952 році, є офіційним посібником, яким користуються психіатри, психологи та інші фахівці з охорони психічного здоров’я для визначення кожного розладу психічного здоров’я. Клініцисти використовують настанови з DSM-5, відомі як діагностичні критерії, щоб визначити, чи є у людини РДУГ. Ці критерії можна розглядати як контрольний список симптомів.
DSM-5 групує розлади психічного здоров’я в категорії на основі спільних якостей (наприклад, розлади настрою, розлади харчової поведінки) і перераховує конкретні критерії для діагностики кожного з них. РДУГ віднесено до категорії “Розлади нейророзвитку”, оскільки він починається в дитинстві. Оновлення до DSM-5 вносяться завдяки багаторічним дослідженням, експертним групам і консультаціям з фокус-групами. Інструменти оцінки, що використовуються для діагностики розладів психічного здоров’я, також базуються на критеріях DSM-5 (стр. 104 (пдф) або стр. 59 (фактична)).
Критерії DSM-5 для РДУГ у дорослих
Існує три можливі типи РДУГ зі своїми специфічними симптомами. Щоб отримати будь-який діагноз РДУГ, ви повинні мати
- Стійкі симптоми протягом ≥ 6 місяців у ≥ 2 місцях (наприклад, школа, дім, церква)
- Кілька симптомів РДУГ, що спостерігалися у віці до 12 років
- Симптоми, які не можна пояснити іншим психічним розладом (наприклад, тривожністю) і які не виникають виключно під час психотичного розладу (наприклад, шизофренії)
- Кілька симптомів, які суттєво порушують ваше функціонування на роботі/в школі, в сім’ї або в суспільстві.
Три різні типи СДУГ включають:
- Переважно неуважний тип
- Гіперактивно-імпульсивний тип
- Комбінований тип
Тип РДУГ визначається на основі симптомів, які переважають.
Критерії переважно неуважного типу РДУГ
Для того, щоб поставити діагноз РДУГ з переважно неуважним типом, у вас має бути п’ять або більше наступних симптомів, якщо ви дорослий (≥ 17 років), і шість або більше симптомів, якщо ви дитина (< 17 років):
- Недбалість/погана увага до деталей: Часто не приділяє належної уваги деталям або допускає недбалі помилки в навчанні, на роботі або під час інших видів діяльності (наприклад, не помічає або пропускає деталі, виконує роботу неакуратно).
- Знижена концентрація уваги: Часто має труднощі з підтриманням уваги під час виконання завдань або ігрової діяльності (наприклад, їй важко залишатися зосередженою під час лекцій, розмов або тривалого читання).
- Погані навички слухання: Часто здається, що людина не слухає, коли до неї звертаються безпосередньо (наприклад, думками перебуває десь в іншому місці, навіть за відсутності явного відволікання).
- Бракує наполегливості: Часто не виконує інструкцій і не може закінчити шкільні завдання, домашні справи або обов’язки на робочому місці (наприклад, починає виконувати завдання, але швидко втрачає фокус і легко відволікається).
- Дезорганізований: Часто має труднощі з організацією завдань і діяльності (наприклад, труднощі з управлінням послідовними завданнями; труднощі з підтриманням порядку в матеріалах і речах; безладна, неорганізована робота; поганий тайм-менеджмент; не дотримується дедлайнів).
- Уникає завдань, що вимагають концентрації: Часто уникає, не любить або неохоче виконує завдання, які вимагають тривалих розумових зусиль (наприклад, підготовка звітів, заповнення форм, перегляд довгих документів)
- Втрачає речі: Часто губить речі, необхідні для виконання завдань або діяльності (наприклад, гаманці, ключі, документи, окуляри, телефони).
- Легко відволікається: Часто легко відволікається на речі в оточенні або на сторонні думки.
- Забудькуватість: Часто забудькувата в повсякденних справах (наприклад, при виконанні домашніх обов’язків, доручень, передзвонах, оплаті рахунків, дотриманні домовленостей).
Критерії гіперактивно-імпульсивного РДУГ
Для того, щоб поставити діагноз РДУГ з переважанням гіперактивно-імпульсивного типу, має бути п’ять або більше наступних симптомів, якщо ви дорослий (≥ 17 років), і шість або більше симптомів, якщо ви дитина (< 17 років):
- Багато метушиться: Часто соває або постукує руками чи ногами, може сіпатися, коли сидить.
- Проблеми з утриманням рівноваги: часто підводиться з місця в ситуаціях, коли потрібно залишатися на місці (наприклад, в офісі або під час перегляду кінофільмів).
- Непосидючість: Бажання рухатися, коли це недоречно, або постійне відчуття неспокою, яке важко контролювати.
- Проблеми з мовчанням: часто не можуть спокійно займатися дозвіллям. Може розмовляти сама з собою або намагатися не втручатися чи переключитися на більш “захоплюючу” діяльність.
- Дуже “на ходу”: Дієте так, ніби вас “підганяє мотор”. Вам незручно тривалий час залишатися нерухомим, наприклад, у ресторані чи на зустрічі, і людям може бути важко за вами встигати.
- Часто говорить надмірно багато: Надмірно балакучі, іноді не усвідомлюючи, як це впливає на інших.
- Імпульсивно виливає все назовні: Часто викрикує відповідь до того, як було поставлено запитання, завершує речення інших людей або не може дочекатися, щоб висловитися в розмові.
- Проблеми з очікуванням своєї черги: Часто має труднощі з очікуванням своєї черги, наприклад, у черзі.
- Перебиває/втручається: Часто перебиває або заважає іншим. Ти можеш займатись чимось без запрошення, втручатись у розмови або починати користуватись чужими речами, не спитавши чи не отримавши на це дозволу.
Критерії комбінованого типу РДУГ
Коли людина відповідає критеріям обох типів РДУГ, у неї діагностують комбінований тип. У багатьох випадках людина може мати симптоми обох категорій, але відповідати критеріям лише одного типу. Це цілком нормальна ситуація, яка не впливає на план лікування.